تولد حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام

حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام در چهارم ربیع الثانی 173 ه . ق، در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او با امام موسی کاظم علیه السلام ، امام رضا علیه السلام ، امام جواد علیه السلام و امام هادی علیه السلام هم عصر بود. عبدالعظیم از خرمن علم و معرفت امام جواد علیه السلام و امام هادی علیه السلام به خوشه چینی پرداخت و سرانجام در 15 شوال 252 در شهر ری بدرود حیات گفت.

شیخ صدوق مشهور به رئیس المحدثین، متوفاى ۳۸۱ هجرى، که از فقهاى بزرگ شیعه است، در کتاب روزه، درباره روزه روزى که، مشکوک میان آخر شعبان و اول ماه رمضان است، حدیثى نقل می کند و بعد مى گوید: این حدیث را من غیر از طریق عبدالعظیم حسنى (ع) که در قبرستان شجره رى مدفون است، از طریق دیگرى نیافتم، او کسی است که رضایت خدا را به خودش جلب کرده بود؛ یعنی خدا از او راضی بود.( مستدرک الوسائل ، ج ۳،ص ۶۱۳٫)

رحوم حاج میرزا حسین نورى، استاد شیخ عباس قمى و نویسنده کتاب عظیم و معروف مستدرک الوسائل، درباره ایشان می نویسد: حضرت عبدالعظیم (ع)، از سادات بزرگوار و از بزرگان سادات است.( مستدرک الوسائل ج ۳،ص ۶۱۳٫)

احمد بن خالد برقى محدث بزرگ و نویسنده کتاب معروف محاسن، حضرت عبدالعظیم (ع) را به عنوان یک راوى عالى رتبه حدیث، معرفى کرده و درباره وى می نویسد: نحوه دیندارى و صداقت و امانت او، درباره بیان اخبار و نقل احادیث دینى، مورد رضایت و اطمینان است.( عقاب الاعمال، ص ۹۲٫)

فرزند مرحوم حضرت آیت‌الله بهجت رضوان الله تعالی علیه نقل می‌کردند:

آیت‏الله بهجت به زیارت حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، اصرار داشتند و می‎فرمودند: «اهل تهران اگر هفته‏ا ی یک مرتبه به زیارت ایشان نروند، جفا کرده‎اند».

ایشان وقتی می خواستند به حرم حضرت رضا علیه السلام مشرف شوند و نیز در بازگشت از حرم مطهر رضوی، اصرار داشتند از سر راه باید حرم حضرت عبدالعظیم علیه السلام برویم.

یک بار اتفاق افتاد که ما در راه بازگشت از مشهد نزدیک ساعت ۱۲ شب به تهران رسیدیم، نیمه‎شب بود درِ حرم بسته بود ولی ایشان فرمودند: «اثاث را می‎گذاریم پشت در حرم، همین جا می‎مانیم تا در حرم باز شود»، ایشان پشت در حرم می‎ماندند و می‎گفتند: «به‎هر نحوی هست نباید محروم شویم».

مقام حضرت عبدالعظیم الحسنی از زبان مرحوم رجبعلی خیاط :  یکی از یاران شیخ می‌گوید: با شیخ به زیارت سید الکریم علیه السلام رفتیم، (جناب شیخ) از ایشان ( یعنی از حضرت عبدالعظیم ) پرسیدند که: « از کجا به این مقام رسیدید؟ » حضرت عبدالعظیم علیه السلام فرمود: از طریق احسان به خلق، من قرآن می‌نوشتم و با زحمت می‌فروختم و پول آن را احسان می‌کردم!

/ 3 نظر / 23 بازدید
سید@

سلام بر شما هم مبارک مطالب مفیدی بود....

دلداده

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع) با سلام و احترام وبی سا خته ام برای عاشقانی که مسا فت ها ی دور را برای رسیدن به معشوقشان پیاده طی میکنن در قلبشان خسته گی راهی ندارد چون عطر طمع وصال بی قرار شان کرده لطفا فقط ... خاطره شعر حدیث و سلام خودتون برای امام مهربانی ها حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در نظرات فراموش نفرمایید دعوت تون میکنم به یه زیارت انلاین در حرم با صفاش......

انصار

میلاد امام عسگری (ع) پیشاپیش مبارک